Informujemy, że Inpost dostarcza paczki nadane do 21 grudnia do godziny 13:00, do 23 grudnia! A już niedługo od 20-23.12 można nas spotkać na Fantastycznym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Galerii Metropolia w Gdańsku :)

Święta – krótka historia pewnego drzewka

Dziś trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez udekorowanego, oświetlonego drzewka iglastego. Nie zawsze jednak tak było, a tradycja choinki jest znacznie bardziej rozbudowana, niż mogłoby się wydawać.

Zanim chrześcijaństwo rozprzestrzeniło się na całym świecie, liczne społeczności – w tym Wikingowie i Słowianie – świętowały przesilenie zimowe, przypadające na drugą połowę grudnia. Wśród licznych podobieństw współczesnych i dawnych zwyczajów znajduje się choinka.

Wśród ludów wczesnego średniowiecza często występował kult drzew. Dla Słowian, każde miało swoją osobną symbolikę. Dla Wikingów, to drzewo stanowiło rdzeń wszystkich światów (mowa oczywiście o Yggdrasilu). Poza tym, drzewa miały symbolizować odrodzenie i krąg życia, a wiecznie zielone lasy iglaste oznaczały wytrzymałość i obietnicę rychłej wiosny. Ludy nordyckie wierzyły, że drzewa iglaste stanowiły ulubione rośliny boga Baldura.

Pierwsze drzewka bożonarodzeniowe jako takie pojawiają się w XVI wieku. Kojarzono je z drzewem poznania dobra i zła lub z drewnem na krzyż z Golgoty. Sama tradycja dekoracji pochodzi z Francji, gdzie drzewka ubierano w ozdoby z papieru i jabłka, na wzór rajskiego drzewa. Szybko drzewka stały się popularne w Niemczech, gdzie zachęcano do spędzania świąt w domowym zaciszu.

Przynoszenie choinki, szczególnie na wsiach, miało charakter całego obrzędu. Rankiem gospodarz udawał się do lasu, aby „ukraść” gałęzie lub całe drzewa. Las postrzegano jako inny świat, więc wyniesione z niego łupy miały przynieść złodziejowi szczęście. Początkowo choinka wieszana była w domach pod sufitem, czubkiem do dołu. Dekorowano je ciastkami, orzechami, jabłuszkami, a także ozdobami z papieru, piór, wydmuszek, słomy i trawy. Na Wigilię zapalano świece. Oświetlenie miało na celu ochronę przed złymi mocami i złym okiem.

 

Fotografia pochodzi ze strony Slumbering Alligator.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Kolie w świecie Wikingów

Wikingowie znani są z wielu rzeczy – łupieżczych wypraw, handlu, żeglugi, kradzieży i walki – ale niekoniecznie z kolorowych paciorków. Mimo to, korale i koraliki

Czytaj więcej »
Aktualności

Fibule w świecie Wikingów

Dziś zabłądzimy w krainę tajemniczych ozdób – fibuli. Zapinki podkowiaste, bo tak brzmi ich prawidłowa nazwa, stanowiły istotny element biżuterii w epoce Wikingów. Te fascynujące

Czytaj więcej »
Aktualności

Brosze w świecie Wikingów

Ozdoby, które trzymały historię W świecie Wikingów biżuteria odgrywała ważną rolę, nie tylko jako ozdoba, ale także jako nieodłączny element ubioru. Jednym z fascynujących elementów

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.