Kultura i wierzenia Wikingów
Przy wspominaniu kultury Wikingów łatwo odkryć, że jest ona pełna różnorodnych i tajemniczych symboli. Każdy z nich posiada swoje znaczenie i wartość – niektóre odzwierciedlają wierzenia, bóstwa, inne pełnią funkcję amuletów lub wróżb.
Większość ludzi nadal kojarzy Wikingów z ich agresją i wojnami, ale to tylko część historii skandynawskich wojowników. Przy okazji zgłębiania tej kultury można znaleźć wiele ozdób pełnych wikińskich symboli. Wikingowie nie tylko lubili nosić biżuterię, ale także doskonale opanowali sztukę jej tworzenia.
Wikingowie często modlili się o zwycięstwo wojny, nosząc przy tym biżuterię z wyrytymi symbolami i wierząc, że pierścienie i inne ozdoby przyniosą im szczęście i wielką siłę w walce. Dlaczego zatem pierścienie były tak popularne w kulturze wikingów? Jakie jest ich głębsze znaczenie?
Moc wikińskich pierścieni
Przekonanie Wikingów, że ich pierścienie przynosiły im szczęście i siłę, wiązało się z samym kształtem pierścienia. Pierścienie miały bowiem okrągły kształt, co symbolizowało same pozytywy. Noszenie pierścienia na palcu również reprezentowało naturalną ochronę. Wierzenie Wikingów w pierścienie opierało się na przekonaniu, że pierścień chroni noszącego. Był on potężnym strażnikiem.
Pierścienie Wikingów w legendach
Odyn, wódz bogów, posiadał magiczny pierścień o nazwie Draupnir (kąpiący). Draupnir często wyobrażano jako pierścień na ramieniu, choć źródła nie są jednoznaczne w tej kwestii. Ten złoty pierścień miał zdolność generowania ośmiu nowych pierścieni co dziewiątą noc. Chociaż Edda Młodsza nie wyjaśnia tego wprost, wikingowie rozumieli, że Odyn wręczał te pierścienie swoim wojownikom w Valhalli. Legenda ta wyjaśnia, dlaczego Odyn był wojownikiem o niekończących się zasobach, a jego wojownicy byli dobrze chronieni, aż do czasu Ragnaroku.
Słynnym pierścieniem w nordyckiej mitologii jest Andvaranaut z Sagi Wolsungów. Andvaranaut był ostatnim skarbem, który Loki ukradł od zmiennokształtnego Andvari, aby zadośćuczynić za osobę zabitą przez błąd bogów. Skarb ten był przeklęty i prowadził do upadku oraz śmierci każdego, kto go posiadał.
Gdy bohater Sigurd zdobył ten skarb od smoka Fafnira, podarował Andvaranaut Walkirii Brunhildzie. Jednak, gdy Sigurd złamał swoją przysięgę wobec dziewczyny i pod wpływem czarów odebrał jej Andvaranaut, doprowadził do naruszenia obietnic, które składała również Brunhilda. To z kolei spowodowało łańcuch wydarzeń, który ostatecznie doprowadził do śmierci prawie wszystkich postaci w sagi. Andvaranaut prawdopodobnie zainspirował Jedyny Pierścień w powieści J.R.R. Tolkiena „Władca Pierścieni”.
Grafika w nagłówku przedstawia wybór srebrnej biżuterii wikińskiej z Cuerdale w zbiorach British Museum.