Informujemy, że Inpost dostarcza paczki nadane do 21 grudnia do godziny 13:00, do 23 grudnia! A już niedługo od 20-23.12 można nas spotkać na Fantastycznym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Galerii Metropolia w Gdańsku :)

Lunule słowiańskie

Wśród wszystkich starosłowiańskich rodzajów biżuterii to właśnie lunule uważa się za te najbardziej kobiece, odpowiadające ich naturze i wewnętrznym, naturalnym potrzebom. Nie od dzisiaj przecież kobietę i księżyc porównuje się do siebie, widząc między nimi ścisły związek. Lunule słowiańskie miały ten związek podkreślać.

Wyświetlanie 1–12 z 13 wyników

Księżyc w zasięgu dłoni – kobiece lunule

Czy w pełni, czy w którejś kwadrze – księżyc jest jak drugie imię kobiety, związane z jej ciałem, naturą i charakterem. I chociaż największą moc z księżyca-luny kobiety mogły czerpać podczas pełni – tak, tej samej, kiedy uaktywniała się magia, upiory i wszelkie zło – to forma półksiężyca, jaką przyjmowała zwyczajowo lunula, miała o tej mocy przypominać. Od słowa do słowa, lunulom i kobietom zaczęto przypisywać wielką moc sprawczą. Tak wielką, że do dzisiaj pewnie nucicie nieświadomie pod nosem za liderem polskiej, heavy metalowej grupy KAT: „(…) W srebrnej poświacie szła Dziewczęcy duch bogini ziemi…”

Księżyc uosabiał też płodność i macierzyństwo, dlatego miał zawsze szczególnie duże znaczenie właśnie dla kobiet. Lunula w formie zawieszki miała chronić, przynosić Słowiankom pomyślność i pomóc spełniać się im w swojej roli, pozwolić szczęśliwie urodzić dziecko, uniknąć rzucanych nań uroków, zsyłać pomyślność bogów. O popularności tej biżuterii najlepiej świadczą odkrywane przez archeologów ich ślady – głównie na cmentarzyskach i w skarbcach – gdzie znajdowane są w sporej ilości nie tylko same ozdoby, ale również odlewy do ich wykonywania. Technika ich tworzenia była analogiczna do tej, jaką produkowano wszelkie inne ozdoby noszone przez dawnych Słowian. Co ciekawe, również panowie nie stronili od ich noszenia. Dlaczego? To już nieco trudniejsze pytanie.

Lunule i ich zdobnictwo

Klasyczna lunula, noszona jako wisiorek, wykonywana była z odpowiednio profilowanej blachy z ołowiu, brązu, srebra, złota czy nawet z naturalnych rogów. Mogła być gładka, ascetycznie pozbawiona wszelkich zdobień, ale również przeciwnie – misternie zdobiona granulkami czy filigranem oraz znakami, symbolami i ornamentami o bardzo konkretnym znaczeniu. Ozdoby, jakie nanoszono na lunule, odpowiadały wierzeniom lunarnym, a dodatkowe zdobienia wzmacniały ich naturalną moc. Co ciekawe, mimo że największą moc przypisywano pełni księżyca, biżuteria związana z księciem nocy miała bardziej charakterystyczny kształt półksiężyca – niemożliwego do pomylenia z czymkolwiek innym.

W latach ostatnich odkryć archeologicznych badacze natknęli się na sporo egzemplarzy tej biżuterii, zachowanych w bardzo dobrym stanie. Nawet na naszych ziemiach – na Dolnym Śląsku – pewnego słonecznego dnia jeden z tamtejszych rolników natknął się na ozdobę zgubioną na jego polu, pochodzącą od jednej z jego przodkiń. Albo przodka, jeśli ów gustował w księżycowych ozdobach. W ten sposób zyskaliśmy sławną lunulę z Wrocławia, ta zaś doskonale prezentuje się obok innych zachowanych śladów: lunule znaleziono też m.in. w Nitrze, Starym Mieście, Mikulcicach, Moesgardzie. To jednak nie jedyne miejsca, gdzie podczas archeologicznych prac wykopaliskowych – a czasem zrządzeniem czystego przypadku – znajdowano lunule. Te, choć z założenia były słowiańskie, pojawiały się również na terenach Skandynawii.

Niepowtarzalna lunula – biżuteria dla każdej kobiety

Wszystkie lunule słowiańskie, dostępne w naszym sklepie internetowym, to propozycje stworzone na wzór tych najpopularniejszych, odkrywanych sukcesywnie na terenie ziem zamieszkiwanych przez historycznych Słowian. Wierne kopie, jakie udało nam się zaprojektować i odtworzyć, pozwalają cieszyć oczy pięknem i wykwintnością, a jednocześnie prostotą i mocą zamkniętą w tej biżuterii o typowo kobiecej naturze. Jeśli szukacie czegoś intrygującego, niepowtarzalnego i związanego z Wami, jak żadna inna ozdoba, przypatrzcie się bliżej lunuli z Wrocławia, Nitry czy Wielkich Moraw. Jeśli przyjrzycie się dokładniej, być może dostrzeżecie moc, jaka w nich drzemie i tylko czeka na Wasze odkrycie.

Inspiracją dla nas jest sama historia i wiara w mistyczną moc księżyca, jego ścisłe powiązanie z kobiecym ciałem i duchem. I tak jak kiedyś Słowianie, tak i my burzymy stereotypy – nasze lunule może nosić każdy, w kim buzuje słowiański ogień, podsycany legendami i opowieściami, które wychodzą z człowieka, jak sukuby, dopiero po zmroku.

Brązowione lub posrebrzane lunule słowiańskie z naszej kolekcji to ozdoby przygotowywane z mozołem, projektowane z pasją i oddaniem słowiańskim tradycjom i wierzeniom. Tworzymy je dla Was z doskonałej jakości materiałów, z dokładnością, jakiej wymagają mistrzowskie dzieła. To nasz prezent dla Was – talizmany, jakimi posługiwali się niegdyś Wasi przodkowie – pełne magii, odniesień, westchnień czasów, do których wracacie dzisiaj w książkach i muzyce.

Kiedy warto wybrać lunule?

Lunula jest w słowiańskim świecie jedną z najważniejszych ozdób i symboli ochronnych, tworzonych z myślą o kobietach. Nie musicie mieć specjalnej okazji, żeby wybrać jedną z nich i podarować komuś bliskiemu jako talizman na szczęście. Możecie po prostu chcieć wyróżnić kogoś lub siebie spośród innych, możecie kochać ozdoby piękne lub po prostu mieć przy sobie coś, o mocy czego zdajecie sobie sprawę jedynie Wy jedni. Lunule słowiańskie nawet dzisiaj będą doskonałym prezentem, upominkiem mówiącym znacznie więcej, niż to, że chcecie podarować komuś ważnemu ładną błyskotkę. Takim podarunkiem możecie powiedzieć – czy to sobie, czy komuś innemu – jesteś najpiękniejszą z kobiet.

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.