Biżuteria Słowian i wikingów
Wikingowie byli cenieni za swoją odwagę, waleczność, pewność siebie i zamiłowanie do dalekich podróży. Byli również miłośnikami różnorakich ozdób, które zdobiły ich ciała. Wygląd zewnętrzny miał za zadanie podkreślać ich charakter, a także status społeczny oraz wierzenia. Ozdoby, które nosili, często nawiązywały swoją symboliką do wierzeń. Elementem kultury słowiańskiej również były liczne talizmany i amulety. Wierzyli oni w magiczną moc ozdób. Biżuteria łączyła ich z bóstwami oraz z naturą, a amulety były powiązane ze zjawiskami. Jeśli więc czujesz w sobie ducha wikinga lub zwyczajnie jesteś miłośnikiem kultury Słowian, wśród ozdób dostępnych w naszym sklepie internetowym, Ozdoby Wikingów, znajdziesz coś dla siebie. Sami tworzymy wzory, a następnie zlecamy je do odlewu. Tak właśnie powstaje każdy model łańcucha ze stali chirurgicznej. Przykładamy szczególną wagę do dbałości o każdy szczegół, abyś mógł cieszyć się biżuterią dobrej jakości. Poza łańcuchami wśród naszej oferty znajdziesz również bransolety, kolczyki, kolie, naszyjniki, pierścienie, zawieszki i wiele innych.
Z czego powstawała biżuteria Słowian?
Słowianie utożsamiali się z biżuterią, którą nosili. Była bardzo istotnym elementem ich kultury. Obecnie Polacy chętnie sięgają do swoich korzeni. Wraca więc do łask również słowiańska biżuteria, związana ze ściśle określoną symboliką. Odbiegając nieco od motywów, które pojawiały się na łańcuchach, naszyjnikach czy pierścieniach Słowian, warto zastanowić się, z czego były wykonywane te ozdoby. Okazuje się, że najczęstszym surowcem służącym do produkcji był brąz. Na tego typu ozdoby mógł sobie pozwolić praktycznie każdy. Z kolei bogaci Słowianie stawiali na biżuterię ze srebra, złota czy z kamieni szlachetnych. To za jej pomocą pokazywali swój status społeczny. Natomiast w naszym sklepie kupisz łańcuch na szyję zakończony głowami wilków, kruków lub smoków, do produkcji których wykorzystano stal chirurgiczną. To bardzo ceniony materiał, który mimo upływającego czasu nie czernieje ani nie rdzewieje. To wszystko zasługa składu. Zawarty w niej chrom jest pierwiastkiem, który chroni stal przed niechcianą i nieestetyczną zmianą koloru.
Łańcuch na szyję – symbol kruka
Wśród naszej oferty znalazł się łańcuch z krukiem, do którego produkcji wykorzystano stal chirurgiczną. Dla wikingów oznaczał on swoiste połączenie z bogiem Odynem. Wierzono bowiem, że dwa ptaki o imionach Hugin i Munin symbolizują “myśl” i “pamięć”. Każdego dnia przemierzają wiele kilometrów, aby wieczorem zasiąść na ramionach Odyna. Następnie mogły przekazać mu informacje na temat tego, co działo się w świecie ludzi. Kruki kojarzone były również z walkiriami – córkami Odyna, które były pięknymi dziewicami-wojowniczkami. Decydowały na polu bitwy o tym, kto umrze, kto przeżyje oraz kto dostąpi zaszczytu udania się do Walhalli. Kruki to symbol mądrości i inteligencji. Jako stworzenia umiejące latać, symbolizują również strefę myśli, intencji, życzeń czy intelektu.
Łańcuch ze stali chirurgicznej – symbol wilka
Wśród wikingów równie popularna, co postać kruka, była postać wilka. Zwierzę to budzi jednak odmienne i nie do końca jednoznaczne skojarzenia. Mianowicie w mitologii można spotkać opisy przedstawiające je jako złowrogie stworzenia o niszczycielskiej sile, budzące w człowieku lęk. Jednak z drugiej strony wzbudzały podziw ze względu na swoją siłę, lojalność, inteligencję i umiejętność życia w stadzie. W pradawnych wierzeniach istniały dwa wilki: jeden o imieniu Freki, a drugi – Geri. Podobnie jak kruki były wysłannikami Odyna. Ich zadaniem było donoszenie najnowszych wieści ze świata oraz eksplorowanie terenów łowieckich. Z kolei w czasie wojny pomagały walkiriom zbierać ciała poległych wojowników. Właśnie dlatego uznawano je za niesamowicie inteligentne stworzenia magiczne. Były symbolem zwycięstwa, sprytu i intuicji. W naszym sklepie internetowym znajdziesz różne modele łańcuchów wykonane ze stali chirurgicznej, właśnie z motywem wilka.
Łańcuchy na szyję – symbol smoka
Smok według wierzeń wikingów symbolizował chaos i zło, które z kolei są przeciwwagą dla dobra i pokoju. Ten motyw bardzo często pojawiał się w biżuterii – naszyjnikach, pierścieniach lub bransoletach. Głowy czy ogony bestii rzeźbiono również na statkach. W ten sposób chciano wzbudzić postrach we wrogach i przyszłych ofiarach. Jednak nie tylko taki był cel – smok miał bowiem także chronić żeglarzy przed duchami wodnymi w czasie długich, morskich podróży. Wśród oferty naszej biżuterii znajdziesz łańcuchy właśnie z motywem smoka.