Informujemy, że Inpost dostarcza paczki nadane do 21 grudnia do godziny 13:00, do 23 grudnia! A już niedługo od 20-23.12 można nas spotkać na Fantastycznym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Galerii Metropolia w Gdańsku :)

Asgard – dwór bogów

Mitologia nordycka zachwyca ilością magicznych miejsc, w których rozgrywają się historie bóstw, herosów oraz ludzi. Jednym z nich jest Asgard, zamieszkany przez bogów.

Tak, jak każda z Dzięwięciu Krain, Asgard leży na drzewie Yggdrasil. Prowadzi doń jedna droga – Tęczowy Most, zwany też Bifrostem. Jego strażnikiem był Hejmdal, bóg o bystrym oku oraz wrażliwym uchu. Za Mostem rozciągają się zielone równiny, zwane Idawall. Najbardziej na południu można znaleźć Gimle. Jest to najpiękniejsze miejsce na całym świecie, jaśniejsze nawet od słońca. Jednak, mogli tam dostać się tylko prawi i dobrzy, którzy przeżyli Ragnarok.

Swoje pałace na terenie Asgardu ma między innymi Odyn (i to aż trzy!), Frigg, Thor, Freja i Baldur. Na zachodzie leży Wanaheim – starsza kraina zamieszkała przez Wanów. Byli to bogowie płodności i urodzaju, którzy przenieśli się do Asgardu po zawarciu pokoju z jego mieszkańcami. Wokół krainy bogów wznoszą się mury obronne, wybudowane przez jednego z Olbrzymów. Za swoje dzieło żądał on nie tylko ręki Frei, ale także Słońca i Księżyca na własność. Jego chęci zostały jednak powstrzymane przez niezastąpiony duet Thora oraz Lokiego.

Nie we wszystkich przesłaniach Asgard wygląda tak samo. Jedna z teorii przedstawia go zupełnie inaczej od krainy mlekiem i miodem płynącej. Według niej w krainie również przebywali bogowie, jednak stanowiła ona głównie raj dla wojowników. Zmarli mieszkali w pałacu zbudowanym z włóczni i tarcz, do którego prowadziły setki drzwi. Budynek opuszczali tylko po to, aby ćwiczyć się w sztuce wojennej.

Jaki by nie był, Asgard stanowił nordycki odpowiednik raju, Olimpu i zaświatów w jednym. Jego piękno było niezaprzeczalne, jak przystało na siedzibę bóstw…

 

Grafika w nagłówku przedstawia obraz pod tytułem „Walhalla” autorstwa Hermanna Burgharta.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Kolie w świecie Wikingów

Wikingowie znani są z wielu rzeczy – łupieżczych wypraw, handlu, żeglugi, kradzieży i walki – ale niekoniecznie z kolorowych paciorków. Mimo to, korale i koraliki

Czytaj więcej »
Aktualności

Fibule w świecie Wikingów

Dziś zabłądzimy w krainę tajemniczych ozdób – fibuli. Zapinki podkowiaste, bo tak brzmi ich prawidłowa nazwa, stanowiły istotny element biżuterii w epoce Wikingów. Te fascynujące

Czytaj więcej »
Aktualności

Brosze w świecie Wikingów

Ozdoby, które trzymały historię W świecie Wikingów biżuteria odgrywała ważną rolę, nie tylko jako ozdoba, ale także jako nieodłączny element ubioru. Jednym z fascynujących elementów

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.