Informujemy, że Inpost dostarcza paczki nadane do 21 grudnia do godziny 13:00, do 23 grudnia! A już niedługo od 20-23.12 można nas spotkać na Fantastycznym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Galerii Metropolia w Gdańsku :)

Krótka historia Święta Zakochanych

Dziś Święto Zakochanych znane jest niemalże na całym świecie. Walentynki obchodzi się w różnej formie, podobnie jak towarzyszące im tradycje. W każdej jednak celem jest celebracja miłości oraz związków romantycznych.

Święto Zakochanych jedną ze swoich nazw bierze od wspomnienia świętego Walentego, obchodzonego czternastego lutego. W niektórych rejonach postać uznaje się za patrona osób zakochanych, a według folkloru – za obrońcę przed ciężkimi chorobami. Pochodzenie Walentynek może być jednak znacznie bardziej skomplikowane.

Jak większość współczesnych świąt w kalendarzu, swoje pochodzenie Walentynki mają wśród pogańskich obrzędów i rytuałów. Jednym z nich były Luperkalia, rzymskie święto, które początkowo obchodzono ku czci wilczycy, która według mitów wykarmiła założycieli Rzymu – Remusa i Romulusa. W późniejszych czasach tradycją było uroczyste świętowanie w parach, które dobierane były losowo. Działo się to za pomocą urn – dziewczęta wrzucały swoje imiona do pojemnika, a następnie chłopcy je losowali. Obchody Luperkalii mogły obejmować składanie ofiar, ucztowanie oraz biczowanie uczestników przez kapłanów w celu zwiększenia płodności lub odegnaniu zarazy. Bóstwami, które patronowały temu świętu, były między innymi Junona, bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pan, bóg przyrody pod postacią fauna.

Wśród Słowian za odpowiednik Walentynek uznaje się Noc Kupały, obchodzona 21-22 czerwca, w dniu przesilenia letniego. Była to noc łączenia w pary – dziewczęta puszczały wykonane przez siebie wianki na wodę rzeki, a ustawieni nieco dalej w nurcie chłopcy łowili je. Właścicielka wianka oraz jego zdobywca mogli wówczas nawet udać się na samotny spacer po lesie.

 

Zdjęcie w nagłówku autorstwa Tobiasz Gottfried Studio.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Kolie w świecie Wikingów

Wikingowie znani są z wielu rzeczy – łupieżczych wypraw, handlu, żeglugi, kradzieży i walki – ale niekoniecznie z kolorowych paciorków. Mimo to, korale i koraliki

Czytaj więcej »
Aktualności

Fibule w świecie Wikingów

Dziś zabłądzimy w krainę tajemniczych ozdób – fibuli. Zapinki podkowiaste, bo tak brzmi ich prawidłowa nazwa, stanowiły istotny element biżuterii w epoce Wikingów. Te fascynujące

Czytaj więcej »
Aktualności

Brosze w świecie Wikingów

Ozdoby, które trzymały historię W świecie Wikingów biżuteria odgrywała ważną rolę, nie tylko jako ozdoba, ale także jako nieodłączny element ubioru. Jednym z fascynujących elementów

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.