Informujemy, że Inpost dostarcza paczki nadane do 21 grudnia do godziny 13:00, do 23 grudnia! A już niedługo od 20-23.12 można nas spotkać na Fantastycznym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Galerii Metropolia w Gdańsku :)

Mikołajki – dzień biskupa Miry

Postać świętego Mikołaja znana jest niemal każdemu. Zanim jednak został rubasznym, siwym dziadkiem w czerwonym ubraniu, był biskupem Miry. Według podań żył na przełomie III – IV wieku i wsławił się czynieniem cudów, a przede wszystkim pomocą biednym i potrzebującym. Obecnie uznawany za świętego, czczony przez wiele lat w okręgu katolickim i prawosławnym.

Święty Mikołaj to postać tak uwielbiana, że dzień przeznaczony na jego wspomnienie – czyli 6 grudnia – obchodzono w randze święta już w średniowieczu. Ten dzień miał być godnym przygotowaniem do świąt Bożego Narodzenia. Wystawiano wówczas przedstawienia dla dzieci, opowiadające o historiach z życia świętego, podczas których rozdawano prezenty. Upominki przekazywały także zakonnice dla dzieci z biednych rodzin. Były to zwykle pomarańcze i orzechy.

Najszerzej znaną legendą o świętym Mikołaju jest ta, wedle której przyszły biskup mieszkał w sąsiedztwie bogatej rodziny. Ojciec rodziny charakteryzował się chciwością, a także drwił z pobożnego Mikołaja. W konsekwencji spotkała go boska kara i Bóg sprowadził na niego biedę. Ojciec postanowił sprzedać swoje trzy córki, które prawdopodobnie skończyłyby w domu publicznym, ponieważ nie miał pieniędzy na posag. Mikołaj potajemnie podrzucał sąsiadowi pieniądze na posag każdej z dziewcząt, aby uratować ich cnotę. Gdy sąsiad dowiedział się o tym, poczuł wstyd i postanowił zmienić swoje życie na bardziej pobożne.

Świętego Mikołaja często uważa się za patrona dzieci, wobec tego w niektórych rejonach w ramach obchodów jego święta to uczniowie przejmują władzę w szkołach lub dzieci wybierają swojego biskupa. W wielu miejscach na świecie Mikołajki od średniowiecza obchodzono tak samo – święty przynosił prezenty.

 

Grafika w nagłówku przedstawia ikonę Świętego Mikołaja Cudotwórcy z Miry.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Kolie w świecie Wikingów

Wikingowie znani są z wielu rzeczy – łupieżczych wypraw, handlu, żeglugi, kradzieży i walki – ale niekoniecznie z kolorowych paciorków. Mimo to, korale i koraliki

Czytaj więcej »
Aktualności

Fibule w świecie Wikingów

Dziś zabłądzimy w krainę tajemniczych ozdób – fibuli. Zapinki podkowiaste, bo tak brzmi ich prawidłowa nazwa, stanowiły istotny element biżuterii w epoce Wikingów. Te fascynujące

Czytaj więcej »
Aktualności

Brosze w świecie Wikingów

Ozdoby, które trzymały historię W świecie Wikingów biżuteria odgrywała ważną rolę, nie tylko jako ozdoba, ale także jako nieodłączny element ubioru. Jednym z fascynujących elementów

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.