Informujemy, że Inpost dostarcza paczki nadane do 21 grudnia do godziny 13:00, do 23 grudnia! A już niedługo od 20-23.12 można nas spotkać na Fantastycznym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Galerii Metropolia w Gdańsku :)

Mityczne zwierzęta – sokoły, jastrzębie i sowy

Wśród licznych ptaków spotykanych w wierzeniach różnych kultur, na czele z krukami, pojawiają się również inne gatunki. Należą do nich między innymi sokoły, cenione za swoje piękno i drapieżność. Symbolizował waleczność i wojowniczą duszę. Identyfikowali się z nim wojownicy , a w starożytnym Egipcie uznawany był za wcielenie boga Horusa. Mógł oznaczać sprawność i bezwzględność, ze względu na jego umiejętności łowieckie. Sokoły są także kojarzone z bardzo dobrym wzrokiem, rycerskością i powrotami.

Największymi rywalami sokołów są jastrzębie, które przede wszystkim symbolizują lojalność. Uważa się, że wybierają partnerów na cale życie i zdolne są do prawdziwej miłości, bycia wsparciem i ochroną dla drugiej połówki. Znaną cechą jastrzębia jest to, że nie przegapia danej mu okazji i stawia czoła przeciwnościom losu. Może być także symbolem nieba i słońca, podobnie jak kojarzeni z nim bogowie.

Symbolika sów kryje w sobie znacznie więcej. W Słowiańskich wierzeniach symbolizowała śmierć i nieszczęście, a jej pojawienie się było złym omenem. Traktowano je jak pochodzące z zaświatów i balansujące na krawędzi życia i śmierci oraz dnia i nocy. Być może aby zmniejszyć strach przed sowami, wyśmiewano je. Wytykano im ułomności względem innych gatunków – głównie sokołów (sowa sokoła urodzić nie zdoła).

Co ciekawe, sowy budziły też wiele pozytywnych odczuć. Symbolizowały nadejście zmian i właściwy osąd, ale przede wszystkim mądrość, wiedzę i inteligencję. Pochodzenie tego porównania może być zupełnie zaskakujące. Sowy często przebywały w bibliotekach, aby polować na gryzonie, które mogły zaszkodzić woluminom. Z czasem zaczęto łączyć ich obecność z wiedzą dostępną w bibliotekach…

 

Grafika w nagłówku przedstawia fragment obrazu Leona Wyczółkowskiego „Sowa”.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Kolie w świecie Wikingów

Wikingowie znani są z wielu rzeczy – łupieżczych wypraw, handlu, żeglugi, kradzieży i walki – ale niekoniecznie z kolorowych paciorków. Mimo to, korale i koraliki

Czytaj więcej »
Aktualności

Fibule w świecie Wikingów

Dziś zabłądzimy w krainę tajemniczych ozdób – fibuli. Zapinki podkowiaste, bo tak brzmi ich prawidłowa nazwa, stanowiły istotny element biżuterii w epoce Wikingów. Te fascynujące

Czytaj więcej »
Aktualności

Brosze w świecie Wikingów

Ozdoby, które trzymały historię W świecie Wikingów biżuteria odgrywała ważną rolę, nie tylko jako ozdoba, ale także jako nieodłączny element ubioru. Jednym z fascynujących elementów

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.