Informujemy, że Inpost dostarcza paczki nadane do 21 grudnia do godziny 13:00, do 23 grudnia! A już niedługo od 20-23.12 można nas spotkać na Fantastycznym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Galerii Metropolia w Gdańsku :)

Runa Ansuz – znaczenie i właściwości

Dla każdego dawnego ludu język pisany był magiczny. Skrywał bowiem wiedzę, a ta zawsze daje siłę. Runy jednak są wyjątkowe. Służyły one bowiem nie tylko do zapisu dziejów, ale i im samym przypisywano różne właściwości. Nie inaczej wygląda to w przypadku runy Ansuz. Czym ona się wyróżnia na tle innych? Dlaczego mogła wiązać się z błogosławieństwem, jak i przekleństwem? Jeśli nurtują Cię podobne pytania, odpowiedzi na nie znajdziesz w poniższym artykule. Sprawdź, jakie znaczenie niósł ten znak dla dawnych Skandynawów i jakie cechy przypisuje mu obecna ezoteryka!

Skąd się wzięły runy i jakie jest ich znaczenie?

Dla Norwegów, Duńczyków, ludów skandynawskich w ogóle, runy były czymś więcej niż tylko literami alfabetu. Były magicznym darem od Wszechojca Odyna. Podarował je im, by mogli m.in. czerpać z nich wiedzę o przyszłości, o przeznaczeniu, które rządziło absolutnie każdym – od najmniejszego człowieka po najwyższych bogów. Hajmdal nauczył ludzi używania tego rodzaju znaków. Pokazał, że komunikują się one z nimi m.in. swoim położeniem. Jeśli więc Ansuz został np. rzucony lub wylosowany tak, jak jest zapisany w alfabecie (najpopularniejszy to germański Futhark, składający się z 24 run, pogrupowanych w trzy domy), to zwiastował pozytywne zdarzenia. Odwrotnie jednak… mógł być ostrzeżeniem.

Warto wiedzieć, że każda grupa (ww. domy) odpowiadała za określone sprawy. Pierwsza ósemka tyczyła się dzieła stworzenia wszechświata, kolejna traktowała o ładzie i chaosie, jak się wzajemnie zwalczały, a dzięki temu – z jednej strony utrzymywały równowagę, a z drugiej napędzały świat. Ostatni dom odnosił się ściśle do ludzi i ich przymiotów. Dla Skandynawów waga run była ogromna, dlatego często zdobiły one kolczyki i inne elementy odzieży. Gdzie plasuje się w tym wszystkim Ansuz?

Kolczyki z runami

Runa Ansuz – jakie miała znaczenie wśród dawnych ludów?

Choć stanowi odpowiednik litery „A”, to znak ten znalazł się dopiero na czwartym miejscu w Futharku. To z kolei oznacza, że leży w pierwszym domu. W tym przypadku jednak czwarta pozycja w alfabecie nie ujmuje Ansuz wagi, gdyż odnosiła się ona do Odyna – Wszechojca, najwyższego z Asów. Oznacza ona też „usta” i wiąże się ją ze słowem w ogóle – wypowiedzianym i napisanym. Dlatego była bliska m.in. skaldom i mędrcom. Znakowi temu przypisywano także inne nazwy – Ansur, Unsur, Oss i Ass. Warto dodać, że wśród Słowian, którzy przyjęli runy, jej patronem był Świętowit, czyli najwyższe bóstwo o czterech twarzach, wyznawane na przestrzeni całej Słowiańszczyzny, choć niekiedy pod różnymi postaciami.

Symbol Ansuz stanowi ucieleśnienie mądrości, kreatywności i elastyczności w postępowaniu. Wierzono, że umacniał i pomagał w odkrywaniu dobrych stron osoby zawierzającej mu swój los. Wspierał również w znajdowaniu wspólnego języka, szczególnie w sytuacjach konfliktowych. Z jednej strony więc był runą inspiracji i mądrości, a z drugiej – dyplomacji. Trzeba było jednak mieć się na baczności – jako jeden z najbliższych bóstwom symboli Ansuz nie znosiła kłamstwa i obłudy. Gdy zawierzyło się jej swój los, a jednocześnie postępowało się w sposób nieprawy, w końcu i tak doprowadzała ona do ujawnienia nawet najgłębiej skrywanych tajemnic.

Co o Ansuz mówi współczesna ezoteryka?

Znaczenie runy Ansuz we współczesnej ezoteryce, jak i rodzimowierstwie, niewiele się różni od tego, jak postrzegali ją dawni wyznawcy Odyna i Świętowita. Obecnie znak ten może albo pomóc w odnalezieniu wspólnego języka z tymi, na których nam zależy, dostrzeżeniu prawdy lub stanowić ostrzeżenie przed kłamstwem i manipulacjami. To typ obracalny – jego wróżba zależy od tego, w jaki sposób padnie przy rzucie lub jak zostanie wylosowany z mieszka.

Gdy pojawi się w pozycji prostej, Ansuz zapewnia lepszą komunikację i efektywniejsze wypowiadanie myśli. Zapowiada mądrość oraz podjęcie dobrych decyzji, owocujących w obszarze duchowości lub nawet materialnym. Może też oznaczać sukces w godzinie próby mądrości i wiedzy, w tym m.in. podczas egzaminów. Stanowi także dobrą wróżbę dla związków, zapewniając o pełni zrozumienia i szczęścia partnerów.

Jednak odwrócona runa wskazuje na mętlik i zamieszanie w życiu. Ostrzega, aby przyjmujący wróżbę był ostrożniejszy. Niewykluczone więc, że pojawił się przy nim ktoś, kto próbuje manipulować i kłamać. Może również informować o tym, że jej odbiorca zamknął się na dobre rady życzliwych mu osób lub że sam próbuje być nieuczciwy wobec innych. Odwrócony Ansuz oznacza potencjalne konflikty – w związku, w pracy i z innymi w ogóle, a także słabość psychiczną oraz fizyczną. Tym samym losujący musi przede wszystkim spojrzeć na swoje działania, czy są one szczere, i być ostrożniejszym wobec innych.

Biżuteria z runą Ansuz – magiczna i piękna

Zawieszki z runami

Niezależnie od tego, czy wierzysz w niezwykłą moc, jaką ma ta runa, może być ona oryginalną ozdobą, świetnie wpisującą się w wiele różnych stylizacji. W ofercie znajdziesz szeroki wybór biżuterii inspirowanej kulturą i wyrobami Skandynawów, które przywdziewali np. wikingowie. Sprawdź m.in. zawieszki na szyję, jak i wiele innych, efektownych produktów dostępnych w naszym sklepie online. Choć nie została w niej zaklęta inna magia niż ta związana z pięknem ozdób, chętnie noszonych niegdyś przez mieszkańców północnej Europy, to Ansuz z pewnością Cię oczaruje.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Kolie w świecie Wikingów

Wikingowie znani są z wielu rzeczy – łupieżczych wypraw, handlu, żeglugi, kradzieży i walki – ale niekoniecznie z kolorowych paciorków. Mimo to, korale i koraliki

Czytaj więcej »
Aktualności

Fibule w świecie Wikingów

Dziś zabłądzimy w krainę tajemniczych ozdób – fibuli. Zapinki podkowiaste, bo tak brzmi ich prawidłowa nazwa, stanowiły istotny element biżuterii w epoce Wikingów. Te fascynujące

Czytaj więcej »
Aktualności

Brosze w świecie Wikingów

Ozdoby, które trzymały historię W świecie Wikingów biżuteria odgrywała ważną rolę, nie tylko jako ozdoba, ale także jako nieodłączny element ubioru. Jednym z fascynujących elementów

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.