Informujemy, że Inpost dostarcza paczki nadane do 21 grudnia do godziny 13:00, do 23 grudnia! A już niedługo od 20-23.12 można nas spotkać na Fantastycznym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Galerii Metropolia w Gdańsku :)

Ogrodzieniec – perła Orlich Gniazd

W samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w okolicach Ogrodzieńca, piętrzą się majestatyczne ruiny zamku…

Zamek Ogrodzieniec, zanim się nim stał, był drewnianym grodem wybudowanym w czasach Bolesława Krzywoustego. Nie postał jednak dłużej niż trzy stulecia, kiedy został zniszczone przez Tatarów. Na tym samym, korzystnym miejscu, Kazimierz Wielki zbudował murowany zamek. Warownia bowiem znajduje się na najwyższym wniesieniu Jury – Górze Zamkowej (515.5 m n.p.m.). Ponadto, twierdzę z trzech stron otaczały wysokie skały oraz kamienny mur, a wjazd prowadził jedynie wąską szczeliną.

Zamek przez stulecia przechodził z rąk do rąk – liczni podstoli, cześnicy, bogaci mieszczanie a nawet proboszcze dzierżawili lub kupowali budowlę. Pod koniec średniowiecza ówczesny właściciel, bankier królewski, rozbudował zamek o nowe skrzydło w stylu renesansowym. Nie uchroniło to jednak twierdzy przed konsekwencjami potopu szwedzkiego. Wojska szwedzkie zniszczyły znaczną część zabudowań.

Kiedy w XVIII wieku w zamku wybuchł pożar, już nigdy nie podjęto jego odbudowy. Następni właściciele nie dbali o jego stan, a nawet celowo go niszczyli w celu pozyskania budulca. W XX wieku obiekt uznawano już za zabytek. Podjęto prace konserwatorskie, mające na celu zachowanie go w formie trwałej ruiny i udostępnienie zwiedzającym.

Kadr z serialu „Wiedźmin”, autorstwa Lauren Schmidt Hissrich, produkcji Netflix.

 

Od kilku dekad twierdza wzbogaca krajobraz okolicznych miejscowości, a także wdzięcznie służy jak tło filmów i seriali. Zrealizowano w nim część plenerów do Janosika, Zemsty, kilku teledysków, a nawet najnowszego serialu Wiedźmina, gdzie zamek posłużył jako miejsce bitwy pod Sodden. Ponadto, co roku wokół zamku spotkać można barbarzyńców, którzy tradycyjnie najeżdżają Ogrodzieniec…

 

Fotografia w nagłówku autorstwa Lukasza Śmigasiewicza przedstawia Zamek Ogrodzieniec.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Kolie w świecie Wikingów

Wikingowie znani są z wielu rzeczy – łupieżczych wypraw, handlu, żeglugi, kradzieży i walki – ale niekoniecznie z kolorowych paciorków. Mimo to, korale i koraliki

Czytaj więcej »
Aktualności

Fibule w świecie Wikingów

Dziś zabłądzimy w krainę tajemniczych ozdób – fibuli. Zapinki podkowiaste, bo tak brzmi ich prawidłowa nazwa, stanowiły istotny element biżuterii w epoce Wikingów. Te fascynujące

Czytaj więcej »
Aktualności

Brosze w świecie Wikingów

Ozdoby, które trzymały historię W świecie Wikingów biżuteria odgrywała ważną rolę, nie tylko jako ozdoba, ale także jako nieodłączny element ubioru. Jednym z fascynujących elementów

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.