Informujemy, że Inpost dostarcza paczki nadane do 21 grudnia do godziny 13:00, do 23 grudnia! A już niedługo od 20-23.12 można nas spotkać na Fantastycznym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Galerii Metropolia w Gdańsku :)

Freja, bogini miłości i magii

Freja była boginią magii, miłości i płodności, a także wegetacji. Patronowała wojnie, a na polach Folkvangr podlegało jej tyle samo wojowników, co Odynowi w Walhalli. W drugiej z krain miała jednak swoje miejsce u stołu wojowników, które było równe Odynowi.

Była boginią najczęściej pojawiającą się w mitach, chociaż często stanowiła jedynie obiekt pożądania. Uważano ją za najpiękniejszą, a jej obecność w Asgardzie miała zapewniać dostatek pozostałym bóstwom. Jej głównym atrybutem był złoty (lub bursztynowy) naszyjnik Brisingamen. Ozdoba ta zapewniała armiom zwycięstwo w bitwie, natomiast Frei – pomyślność w uwodzeniu mężczyzn. Przy jego wykuciu pracowało aż czterech krasnoludzkich kowali.

Przedstawienie bogini Frei powożącej rydwanem zaprzężonym w koty, Emil Dopler, 1905.

 

Bogini miłości często przedstawiana była w obecności dwóch kotów, które powoziły jej rydwanem. Towarzyszył jej również dzik Hildisvini, być może związany z jej mocą zamieniania ludzi w dziki. Czasami bogini używała dzika jako wierzchowca. Postać Frei otaczał okrągły pierścień, symbolizujący jej naszyjnik, a także płodność. Innym jej atrybutem była szata z sokolich piór, która mogła symbolizować jej moc zamiany w sokoła.

Jej kult utrzymywał się aż do XIII wieku, a dzisiaj jego pozostałości możemy obserwować w postaci nazwy piątego dnia tygodnia w niektórych językach. Jednym z imion Frei – Vanadis – nazwano pewną planetoida oraz pierwiastek wanad.

 

Grafika w nagłówku przedstawia fragment obrazu pod tytułem „Freja i naszyjnik” pędzla Jamesa Penrose’a.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Kolie w świecie Wikingów

Wikingowie znani są z wielu rzeczy – łupieżczych wypraw, handlu, żeglugi, kradzieży i walki – ale niekoniecznie z kolorowych paciorków. Mimo to, korale i koraliki

Czytaj więcej »
Aktualności

Fibule w świecie Wikingów

Dziś zabłądzimy w krainę tajemniczych ozdób – fibuli. Zapinki podkowiaste, bo tak brzmi ich prawidłowa nazwa, stanowiły istotny element biżuterii w epoce Wikingów. Te fascynujące

Czytaj więcej »
Aktualności

Brosze w świecie Wikingów

Ozdoby, które trzymały historię W świecie Wikingów biżuteria odgrywała ważną rolę, nie tylko jako ozdoba, ale także jako nieodłączny element ubioru. Jednym z fascynujących elementów

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.