Informujemy, że Inpost dostarcza paczki nadane do 21 grudnia do godziny 13:00, do 23 grudnia! A już niedługo od 20-23.12 można nas spotkać na Fantastycznym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Galerii Metropolia w Gdańsku :)

Loki – oszust i psotnik

Choć zaliczany w poczet bogów, Loki tak naprawdę wywodził się z rodu olbrzymów. Był synem olbrzyma Farbautiego oraz Laufey. W przeciwieństwie do większości nazwisk tworzonych z imienia ojca, Loki nosił je po matce – Laufeyson.

Loki miał wyjątkową zdolność do zmiany swojej postaci, łącznie z płcią. W wielu mitach pojawia się pod postacią łososia, ptaka, pchły i innych. Jako klacz staje się matką Sleipnira – ośmionogiego rumaka, który podarował Odynowi. Loki urodził również wielkiego wilka Fenrira oraz węża-smoka Jormunganda. Miał także dwóch synów z żoną Sigyn – Valiego i Narviego.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Lokiego była jego skłonność do psot i krzyżowania planów innym bogom. Zazwyczaj były one niegroźne lub opierały się na unikaniu przez olbrzyma odpowiedzialności. Przykładowo, pewnego razu zastawił własną głowę w zakładzie z dwoma karlimi kowalami. Przegrał, ale nie stracił głowy. Wykpił się stwierdzeniem, że postawił głowę, a nie szyję. W zemście karły ucięły mu język oraz zszyły usta, aby ukarać go za krzywoprzysięstwo.

Niektórych z uczynków bogowie jednak nie byli w stanie mu wybaczyć. Miarka przebrała się, gdy Loki doprowadził do śmierci boga piękna, Baldura. Był on uwielbiany przez wszystkie istoty, więc próbowano go wskrzesić. Jednak plany te pokrzyżował Loki. W ramach kary olbrzym został przykuty do skały, a nad nim znajdował się wąż, którego jad padał na twarz skazanego. Przy Lokim trwała jego żona, Sigyn, która trzymała misę zbierającą jad. Gdy misa przepełniała się, bogini wylewała jej zawartość. Wtedy kropla jadu spadała na twarz Lokiego, który wzdrygał się, powodując trzęsienia ziemi.

Obraz pod tytułem „Loki i Sigyn” autorstwa Martena Eskila Wingego.

Sytuacja ta trwać miała do Ragnaroku, kiedy to bóg psot miał wyswobodzić się i, w ramach zemsty, stoczyć walkę z strażnikiem Asgardu – Heindallem. Wedle przepowiedni, walczący mieli zadać sobie nawzajem śmiertelne ciosy.

 

Grafika w nagłówku przedstawia fragment obrazu pod tytułem “Loki” autorstwa Kristiana Zahrtmanna.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Kolie w świecie Wikingów

Wikingowie znani są z wielu rzeczy – łupieżczych wypraw, handlu, żeglugi, kradzieży i walki – ale niekoniecznie z kolorowych paciorków. Mimo to, korale i koraliki

Czytaj więcej »
Aktualności

Fibule w świecie Wikingów

Dziś zabłądzimy w krainę tajemniczych ozdób – fibuli. Zapinki podkowiaste, bo tak brzmi ich prawidłowa nazwa, stanowiły istotny element biżuterii w epoce Wikingów. Te fascynujące

Czytaj więcej »
Aktualności

Brosze w świecie Wikingów

Ozdoby, które trzymały historię W świecie Wikingów biżuteria odgrywała ważną rolę, nie tylko jako ozdoba, ale także jako nieodłączny element ubioru. Jednym z fascynujących elementów

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.