Informujemy, że Inpost dostarcza paczki nadane do 21 grudnia do godziny 13:00, do 23 grudnia! A już niedługo od 20-23.12 można nas spotkać na Fantastycznym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Galerii Metropolia w Gdańsku :)

Thor – bóg gromów, patron rolnictwa

Thora przedstawiać nikomu nie trzeba. Jest jednym z popularniejszych bóstw nordyckich, głównie za sprawą pewnej serii komiksów i ich wysokobudżetowych adaptacji filmowych… Jednak jaki był Thor, zanim został amerykańskim superbohaterem?

Thor był synem Odyna, władcy całego panteonu bóstw, oraz Jörð, lodowej olbrzymki zaliczanej w poczet bogów. Był bogiem burz i piorunów, ale także rolnictwa – w końcu sprowadzał życiodajny deszcz. Był także patronem małżeństwa i ogniska domowego. Po ojcu Thor odziedziczył gwałtowność, był jednak mniej tajemniczy. Uznawano go za bardziej przychylnego ludziom niż jego ojca. Nie był jednak tak przebiegły jak Odyn.

Thora przedstawiano zazwyczaj z długą, rudą brodą, ubranego w magiczny pas oraz żelazne rękawice. Jednym z jego atrybutów był rydwan zaprzężony w kozły. Jednak najbardziej znanym z artefaktów posiadanych przez Thora był Mjollnir, jego młot. Przedmiot, wykuty przez parę karłów, powstał jako wynik zakładu kowali z Lokim. Rzucony, zawsze wracał do właściciela, ponadto można nim było uderzać z dowolną siłą. Gdy zaszła taka potrzeba, można było go bezproblemowo schować do kieszeni.

„Trzeci dar – olbrzymi młot” Elmer Boyd Smith, 1902; grafika przedstawia parę karłów pracujących nad Mjollnirem.

Nawet Mjollnir nie był jednak w stanie uratować Thora w historii o końcu świata. Według legend, w czasie Ragnaroku Thor zabija Jormunganda, smoka-węża otaczającego Midgard, jednocześnie ginąc od jego jadu. Pozostaje po nim młot, który dziedziczą jego synowie.

W dzisiejszych czasach, poza filmami i komiksami, postać Thora możemy znaleźć w wielu językach. Czwartek tłumaczyć można jako dzień Thora właśnie, między innymi w językach skandynawskich, niderlandzkim, niemieckim i angielskim.

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

Grafika w nagłówku przedstawia obraz Martena Eskila Winge pod tytułem „Walka Thora z Olbrzymami” z 1872 roku.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Kolie w świecie Wikingów

Wikingowie znani są z wielu rzeczy – łupieżczych wypraw, handlu, żeglugi, kradzieży i walki – ale niekoniecznie z kolorowych paciorków. Mimo to, korale i koraliki

Czytaj więcej »
Aktualności

Fibule w świecie Wikingów

Dziś zabłądzimy w krainę tajemniczych ozdób – fibuli. Zapinki podkowiaste, bo tak brzmi ich prawidłowa nazwa, stanowiły istotny element biżuterii w epoce Wikingów. Te fascynujące

Czytaj więcej »
Aktualności

Brosze w świecie Wikingów

Ozdoby, które trzymały historię W świecie Wikingów biżuteria odgrywała ważną rolę, nie tylko jako ozdoba, ale także jako nieodłączny element ubioru. Jednym z fascynujących elementów

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.