Informujemy, że Inpost dostarcza paczki nadane do 21 grudnia do godziny 13:00, do 23 grudnia! A już niedługo od 20-23.12 można nas spotkać na Fantastycznym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Galerii Metropolia w Gdańsku :)

Świętowit. Bóg o czterech twarzach.

Świętowit jest jednym z bóstw znanych szerokiej grupie fanów wierzeń dawnych Słowian. Nic dziwnego, zważywszy na fakt, że był naczelnym bóstwem Słowian Połabskich. Główna świątynia tego bóstwa znajdowała się na wyspie Rugia i była miejscem zorganizowanego kultu aż do dwunastego wieku, kiedy to została zniszczona.

Według przekazów z wczesnego średniowiecza w świątyni znajdował się posąg przedstawiający Świętowita. Posiadał on cztery głowy, miecz oraz róg. Innymi atrybutami boga były siodło, wędzidło, orzeł oraz stanica, czyli chorągiew bojowa. Znalezione w Wolinie lub Zbruczu przedstawienia bóstwa również posiadają cztery oblicza. 

Idol ze Zbrucza. Zbiory Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

 

Co roku, w okresie po żniwach, odbywało się duże święto ku czci bóstwa. Na tę okazję sprzątano świątynię na bezdechu, aby nie skalać obecności boga ludzkim oddechem. Składano w ofierze zwierzęta oraz organizowano ucztę. Kapłani przeprowadzali wróżby za pomocą rogu oraz białych koni należących do boga. Według wierzeń, w nocy sam Świętowit dosiadał koni, aby walczyć z wrogami. 

Współcześni rodzimowiercy słowiańscy uznają Świętowita za Boga Najwyższego. Opierają się na źródłach wskazujących na taką pozycję bóstwa urodzaju wśród dawnych Słowian.

 

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

 

Grafika w nagłówku przedstawia fragment obrazu pod tytułem „Sventovit” autorstwa Andreya Shishkina.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Kolie w świecie Wikingów

Wikingowie znani są z wielu rzeczy – łupieżczych wypraw, handlu, żeglugi, kradzieży i walki – ale niekoniecznie z kolorowych paciorków. Mimo to, korale i koraliki

Czytaj więcej »
Aktualności

Fibule w świecie Wikingów

Dziś zabłądzimy w krainę tajemniczych ozdób – fibuli. Zapinki podkowiaste, bo tak brzmi ich prawidłowa nazwa, stanowiły istotny element biżuterii w epoce Wikingów. Te fascynujące

Czytaj więcej »
Aktualności

Brosze w świecie Wikingów

Ozdoby, które trzymały historię W świecie Wikingów biżuteria odgrywała ważną rolę, nie tylko jako ozdoba, ale także jako nieodłączny element ubioru. Jednym z fascynujących elementów

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.