Informujemy, że Inpost dostarcza paczki nadane do 21 grudnia do godziny 13:00, do 23 grudnia! A już niedługo od 20-23.12 można nas spotkać na Fantastycznym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Galerii Metropolia w Gdańsku :)

Hej kolęda, kolęda!

Wesołą nowinę niesiemy, głośno ją wyśpiewujemy! Od domu do domu! Na tym właśnie polega kolęda. Ale skąd wziął się ten zwyczaj?

Sama tradycja, jak i słowo wywodzi się z czasów antycznych, a dokładniej — ze starożytnego Rzymu. Calendae to pierwszy dzień miesiąca w Cesarstwie Rzymskim, a kalendae styczniowe to początek nowego roku administracyjnego. Obywatele odwiedzali swoje rodziny z wesołą pieśnią na ustach i obdarowywali się nawzajem małymi podarkami. Chrześcijaństwo zaadaptowało ten zwyczaj, a kolęda nabrała nieco innego znaczenia. Teraz coraz rzadziej spotyka się poprzebieranych kolędników, a częściej księdza, który obchodzi dom po domu.

Jak to się ma jednak do Słowiańszczyzny? W każdej religii jest to czas wesoły, radosny — zazwyczaj spędzamy go w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Święto przesilenia, czy nowy rok, to w końcu nie byle co! Jak pierwotnie nazywano „kolędę” na ziemiach słowiańskich? Tego nie wiemy, ale dzięki źródłom etnograficznym mamy pewność, że trzon tradycji kolędowania jest przedchrześcijański. Świadczyłaby o tym postać turonia, potężnego zwierza, za którego jeden z uczestników pochodu zazwyczaj się przebierał. Niektórzy widzą w tej bestii jeden z atrybutów Welesa, pewnym jest natomiast, że szaleńcze turoniowe pląsy odnoszą się do sił witalnych i odradzającego się życia.

Kolęda miała też wymiar wróżebny, zaklinano wręcz pomyślność dla domostwa na cały rok. Tak czy inaczej, tradycja to radosna i kolorowa, choć lekko psotna.

A czy Wy wpuścilibyście kolędników do swojego domu?

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

#ozdobywikingówów #biżuteria #jewelery #wikingowie #Słowianie #viking #slavic #celtic #fantasy #Slavs #sf #sciencefiction #archaeology #archeologia #history #historia #mythology #mitologia #tradycja #tradition #dziedzictwo #heritage

Ilustracja przedstawia łeb turonia. Sam przedmiot i zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Kolie w świecie Wikingów

Wikingowie znani są z wielu rzeczy – łupieżczych wypraw, handlu, żeglugi, kradzieży i walki – ale niekoniecznie z kolorowych paciorków. Mimo to, korale i koraliki

Czytaj więcej »
Aktualności

Fibule w świecie Wikingów

Dziś zabłądzimy w krainę tajemniczych ozdób – fibuli. Zapinki podkowiaste, bo tak brzmi ich prawidłowa nazwa, stanowiły istotny element biżuterii w epoce Wikingów. Te fascynujące

Czytaj więcej »
Aktualności

Brosze w świecie Wikingów

Ozdoby, które trzymały historię W świecie Wikingów biżuteria odgrywała ważną rolę, nie tylko jako ozdoba, ale także jako nieodłączny element ubioru. Jednym z fascynujących elementów

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.